ضایعاتچین

کاربرد های میلگرد

وبلاگ

24 مرداد 1401 63 بازدید
ضایعاتچین

کاربرد های میلگرد

در این مقاله قصد داریم  کاربرد های میلگرد را شرح دهیم.

میلگرد ها به دو دسته تقسیم میشوند : میلگرد های آج دار و میلگرد های ساده

میلگرد های آج دار

میلگرد های آجدار امروزه به دلیل ساخت و ساز های فراوان بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و بر خلاف میلگردهای معمولی دارای آج هستند و این ویژگی میلگردهای آجدار باعث میشود تا از مشکل فرسودگی در امان بمانند و در بتن و فولاد به خوبی عمل کنند و کارایی خود را از دست ندهند. مهمتــرین نقش و کاربـــردی که میلگرد دارد افزایش مقاومت کشش در بتن است.میلگرد های آجدار در اندازه های ۶ تا ۵۰ میــلی متر تولیــد میشوند یک نوع از میلـــگردهای آجدار که از مقاومت بالایی برخوردار است میلگرد ترمکس است. این نوع میلگرد در سـازه هایی که از بتن در انها استفاده شده است کاربرد دارد.

کاربرد های میلگرد آجدار

۱- در سازه های بتنی مانند : پل ها، ایستگاه های بی آر تی، ساختمان ها و… کاربرد دارد.

۲- در سازه هایی که از فولاد استفاده شده به منظور افزایش مقاومت در برابر زلزله و… از میلگرد آجدار استفاده میشود.

۳- یکی دیگر از کاربرد های میلگرد آجدار ساخت و تولید بتن با مقاومت کششی بالا است بتن ها در ابتدا از مقاومت کششی پایینــی برخــوردارند و بایــد با استفاده از میلـــگرد یا مصالــح دیگر این مــورد را برطرف کرد که بهترین راه برای افزایش مقاومت بتن استفاده از میلگرد آجدار است .

کاربرد های میلگرد
کاربرد های میلگرد

میلگرد های ساده

میلگرد های ساده، میلگرد هایی هستند که دارای آج یا فرورفتگی در سطحشان نیستند این نوع میلگرد در اندازه ۶ تا ۵۰ میلی متر تولید میشود و مانند میلگرد آجدار کاربرد های زیادی دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

این نوع میلگرد به راحتی خم و بریده میشود برای همین در ساخت پل ها و یا سایر سازه هایی که سنگین هستند از این میلگرد استفاده نمیشود.

کاربرد های میلگرد ساده

۱- در اتصالات ساختمانی از این نوع میلگرد استفاده میشود.

۲- در ساخت اتصالات صنعتی از این میلگرد بهره میگیرند.

۳- این نوع میلگرد در ساخت قطعات خودرو در صنعت خودرو سازی کاربرد دارد.

۴- در اتصالات زیر بنایی در جاده ها و راه ها از این نوع میلگرد استفاده میشود.

کاربرد های میلگرد
کاربرد های میلگرد

کاربردهای میلگرد اروپایی

در کنار دو نوع میلگردی که گفته شد میلگرد اروپایی و چند نوع دیگر نیز وجود دارد. این نوع میلگرد از منگز ساخته میشود و مهمترین ویژگی این نوع میلگرد خم شوندگی آن است به همین دلیل برای مکان های زلزله خیز و طوفانی و… مناسب نیست، اما مقرون به صرفه است.

میلگرد پر کربناین نوع میلگرد که به آن میلگرد سیاه نیز گفته میشود برای مکان هایی که آب و هــوای مرطوب دارند مناسب است کاربرد میلگرد پر کربن به طور کلی برای ساخت و ساز مناسب است.

میلگرد پلیمریاین میلگردها مقاوت کششی بسیار بالایی دارنــد و می توان از آنهـــا در بخــش کشش مقاطـع بتنی استفاده نمود.

میلگرد پوشش داده شده با اپوکسی : این میلگرد قیمت بالاتری نسبت به میلگرد های دیگـری دارد و در مـکان هایی که در معرض آب شور یا آلودگی قرار دارد استفاده میشود.

میلگرد گالوانیزه : این نوع میلگرد نسبت به میلگرد پرکربن چهل برابر مقاومت بیشتر در برابر خوردگی دارد و به همین دلیل قیمت بالاتری هم دارد.

میلگرد فولاد ضد زنگمیلگرد ضد زنگ یکی از گرانترین میلگردها است و ۱۵۰۰ برابر مقاومت بیشتری در برابر خوردگی دارد و استفاده از آن در همه موارد به جز برخی موارد خاص هزینه زیادی دارد. کاربرد میلگرد فولاد ضد زنگ در شبکه بندی و… می باشد.

کاربرد های میلگرد
کاربرد های میلگرد

شما همچنین میتوانید مقاله مس و کاربرد های آن را نیز مشاهده کنید.

برای دیدن اطلاعات بیشتر به سایت ایران ضایعات مراجعه کنید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *