ضایعاتچین

کاربرد های ضایعات فلزی

وبلاگ

24 مرداد 1401 77 بازدید
ضایعاتچین

کاربرد های ضایعات فلزی

در این مقاله قصد داریم کاربرد های ضایعات فلزی را به شما شرح دهیم پس با ما همراه باشید.

کاربردهای ضایعات ورق روغنی

ورق های روغنی کاربرد های زیادی در صنایع و… دارند که عبارتند از :

ساخت پانل های غیر انعطاف

خودرو سازی

تولید لوازم خانگی

ساخت مبلمان اداری

ساخت قطعات خودرو

ساخت قفسه

کاربرد ورق روغنی در خودرو سازی

بیشترین کاربرد ورق های روغنی در خودرو سازی بخش ساخت بدنه خودرو ها است در قسمت های دیگر خودرو نیز از ورق های روغنی استفاده میشود اما بیشتر در بدنه از این فلز استفاده میشود و برای بالا بردن مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی و بالا بردن مقاومت است.

خودرو سازان همیشه تلاش میکنند تا از ورق هایی با وزن کمتر استفاده کنند تا وزن خودرو پایین بیاید چون که مقدار زیادی از بدنه توسط این ورق ها ساخته میشود اگر از ورق هایی با وزن بالا استفاده کنند وزن خودرو افزایش میابد و در نتیجه مصرف سوخت خودرو بالا میرود.

کاربرد های ضایعات فلزی
کاربرد های ضایعات فلزی

کاربرد ورق روغنی در ساخت لوازم خانگی

همانطور که گفتیم در ساخت و تولید لوازم خانگی از ورق های روغنی استفاده میشود در لوازم برقی مانند : یخچال، ماکروویو، اجاق گاز، در ساخت شوفاژ، ساخت کابینت و… استفاده میشود.

کاربرد ضایعات آهن گالوانیزه

مهم ترین خصوصیات آهن گالوانیزه محکم و مقاوم بودن این فلز است؛از این فلز در وسایلی استفاده میشود که نباید زنگ بزند مانند : ساخت لوله های بخاری، لوله های آب، ساخت کابینت آشپزخانه، کانال کولر، شیروانی خانه ها و… از آهن گالوانیزه استفاده میشود.

از گالوانیزه گرم بیشتر در فضای های باز استفاده میکنند مانند : دکل های مخابراتی، گاردریل جاده ها و لوله های آب.

از گالوانیزه سرد هم در صنایعی مانند : صنایع بهداشتی، صنایع خودرو سازی، ابزار آلات و… استفاده میشود.

کاربرد های ضایعات فلزی
کاربرد های ضایعات فلزی

کاربرد ضایعات آلومینیوم نرم :

در دنیای امروز آلومینیوم به کاربردی ترین فلز بعد از آهن تبدیل شده است ما در ادامه به برخی از کاربرد های این نوع فلز را می پردازیم.

کاربردهای آلومینیوم : آلومینیوم در صنعت هواپیما سازی خیلی استفاده میشود هواپیما هر چه وزنش کمتر باشد برای پرواز بهتر و آماده تر است برای همین اگر از آهن یا فلزات دیگر استفاده کنند حجم بدنه این هواپیما افزایش چشمگیری میکند بنابراین از آلومینیوم استفاده میکنند چون هم بسیار سبک است و هم مقاوم.

از آلومینیوم به دلیل اینکه سمی نیست در تهیه قوطی ها و فویل ها استفاده میشود اگر به قوطی نوشابه یا آب میوه نگاه کنید متوجه خواهید شد که از آلومینیوم است و اگر به وزنش دقت کنید خواهید دید که خیلی سبک است.

به دلیل اینکه قیمت این فلز کمتر از آهن و فولاد است از این فلز برای ساخت درب و پنجره ها و سیم های انتقال برق بهره میگیرند.

کاربرد های ضایعات فلزی

کاربرد های ضایعات فلزیکاربرد ضایعات برنج

برنج یکی از فلزات قدیمی است که در گذشته های بسیار دور نیز کاربرد داشته است و از برنج برای ساخت ابزار های جنگ و مجسمه سازی استفاده میکردند.

ضایعات مسی پس از بازیافت به انواع مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند برای مثال از ضایعات برنج برای تولید قطعات و اتصال شیر آلات استفاده میکنند.

آلیاژ برنج از ترکیب مس و روی میباشد و به همین خاطر از مقاومت، ماندگاری بالا و انعطاف خوبی برخوردار است و همین ویژگی ها کاربرد این ضایعات را بیشتر میکند.

کاربرد ضایعات برنج در صنایع

از این فلز در بخش سخت افزاری کشتی ها استفاده میشود و در صنعت خودرو سازی نیز استفاده های مختلفی میشود مانند ساخت قطعات خودرو مثل یاتاقان خودرو و سایر قطعات اتومبیل.

کاربرد ضایعات برنج در زندگی

ضایعات برنجی غیر از صنایع در زندگی نیز کاربرد های فراوانی دارد از این نوع فلز چون رنگ زیبایی دارد و منعطف است در ساخت وسایلی مانند کلید، دستگیره و مغزی و درب ساختمان های مسکونی، تجاری و بیمارستان ها استفاده میشود چون میکروب ها را جذب نمیکند مورد توجه تولیدکنندگان بوده و هست.

کاربرد ضایعات سرب

در جهان امروزی فلزات کاربرد فراوانی دارند سرب هم یک نوع فلز است که در صنایع، زندگی و… کاربرد دارد.

از این فلز برای ساخت باتری ها استفاده میشود با توجه به اینکه تولید خودرو هر روز افزایش پیدا میکند در نتیجه تولید باتری هم افزایش پیدا میکند و هر روز نیاز به این فلز بیشتر و بیشتر میشود.

همچنین از این فلز در صنعت ساختمان سازی نیز بهره میگیرند در ساخت صفحات و لوله های ساختمانی، لحیم ها، ترکیبات مورد نیاز عایق صوتی و صنعت رنگ از سرب استفاده میشود.

کاربرد های ضایعات فلزی
کاربرد های ضایعات فلزی

ضایعات روی

ضایعات روی هم مانند ضایعاتی که در قبل به آن اشاره شد دارای کاربرد های زیادی است که عبارتند از : شهرسازی، اتوموبیل سازی، تولید باتری ها و صنایع دارویی اما بیشترین کاربرد آن برای محفاظت فولاد در برابر خوردگی و افزایش دوام آن می باشد.

شما همچنین میتوانید مقاله کاربرد های ضایعات مس را هم مطالعه کنید.

برای اطلاعات بیشتر به سایت ایران ضایعات مراجعه کنید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *