ضایعاتچین
ضایعاتچین

چه محصولاتی از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند؟

چه محصولاتی از فولاد ضد زنگ بدست می آید؟

محصولات ساخته شده از فولاد ضد زنگ می توانند از آرایش آلیاژی فولاد ضد زنگ بهره مند شوند. معمولاً از آهن، مقدار کمتری کروم یا سایر فلزات مانند نیکل و مولیبدن تشکیل شده است. در نتیجه، محصولات ساخته شده از فولاد ضد زنگ می توانند مزایای منحصر به فردی را از این فلزات آلیاژی به دست آورند، مانند داشتن سطحی براق یا توانایی مقاومت در برابر خوردگی و تنش.

انواع محصولات ساخته شده از فولاد ضد زنگ :

فولاد ضد زنگ در انواع مختلفی موجود است که بر اساس کیفیت متالورژیکی به چند گروه خانوادگی تقسیم می شوند. خانواده های فولاد ضد زنگ عبارتند از:

-آستنیتی : محصولات فولاد ضد زنگ آستنیتی که به عنوان سری Type 300 شناخته می شوند بسیار رایج هستند. گرید 304 (18 درصد کروم و 8 درصد نیکل) و 316 (16 درصد کروم، 10 درصد نیکل و 2 درصد مولیبدن) دو گونه رایج هستند. بیشتر گریدهای آستنیتی را می توان با کار سرد سخت کرد، اما نمی توان آنها را به طور موثر عملیات حرارتی کرد. سایر ویژگی های مشترک شامل مغناطیس کم، مقاومت در برابر خوردگی و شکل پذیری خوب است.

-فریت: محصولات فولاد ضد زنگ فریتی که در سری Type 400 طبقه بندی می شوند، معمولاً آلیاژهای آهن و کروم هستند. آنها برای روش های سخت کاری حرارتی مناسب نیستند، اما می توان آنها را از طریق کار سرد تغییر داد. ویژگی های مشترک فولادهای زنگ نزن فریتی شامل مغناطیس، شکل پذیری قوی و مقاومت در برابر خوردگی است. نوع 430 (16 درصد کروم) یک گرید رایج در این خانواده است.

-مارتنزیتی : همچنین بخشی از سری Type 400، فولادهای مارتنزیتی از آلیاژهای آهن و کروم نیز هستند. آنها از نظر ظرفیت سخت شدن با عملیات حرارتی با گریدهای فریتی متفاوت هستند. اکثر خصوصیات دیگر مشابه خانواده فریتی ها (شکل پذیری خوب، مغناطیس و مقاومت در برابر خوردگی) هستند. نوع 410 یک درجه ساخت محبوب است.

-دوبلکس : آلیاژهای دوبلکس با ساختاری که ویژگی‌های فریتی و آستنیتی را ترکیب می‌کند، از سطوح کروم بالاتر (معمولاً 18 تا 28 درصد) تشکیل شده‌اند و اغلب شامل نیکل یا مولیبدن هستند. آنها قوی تر از گریدهای آستنیتی هستند و مقاومت در برابر خوردگی موضعی بالایی از خود نشان می دهند.

-سخت شده در اثر بارش : مشابه در ترکیب شیمیایی فولادهای زنگ نزن مارتنزیتی، این آلیاژها می توانند استحکام و مقاومت در برابر خوردگی را از طریق فرآیند سخت شدن بارش به دست آورند. یک گرید معمولی ساخته شده نوع 17-4PH (17 درصد کروم و 4 درصد نیکل) است.

فولاد ضد زنگ

کاربردهای محصولات ساخته شده از فولاد ضد زنگ :

-فولاد ضد زنگ را می توان در طیف گسترده ای از پروژه های ساخت استفاده کرد. این یک انتخاب موثر برای شرایطی است که رطوبت با محصول تماس مستقیم دارد. برخی از مواردی که اغلب با فولاد ضد زنگ ساخته می شوند عبارتند از:

-ظروف غذاخوری و کارد و چنگال

-ظروف پخت و پز ( قابلمه، تابه، وسایل کمک آشپزی و …)

-سینک های آشپزخانه

-لوازم آشپزخانه (مایکروویو، اجاق گاز، توستر و …)

-تجهیزات باغبانی

-مبلمان

-سازه های ساختمانی

-پله برقی

-وسایل نقلیه (قطار مترو، اتومبیل، هواپیما و غیره)

-ماشین آلات و تجهیزات تولید مواد غذایی

-تانکرهای سوخت و مواد شیمیایی

-مواردی که هنگام ساخت محصولات فولادی ضد زنگ باید در نظر گرفت

انتخاب خانواده و درجه مناسب فولاد ضد زنگ برای یک پروژه می تواند مهم باشد. برخی از عواملی که باید در نظر گرفته شوند، قدرت تسلیم و سرعت سخت شدن کار هستند. این دو ویژگی تأثیر می‌گذارند که کدام نوع فولاد ضد زنگ برای روش‌های ساخت خاص مناسب‌تر هستند. در زیر پیشنهاداتی برای تطبیق یک سری درجه با تکنیک ساخت ارائه شده است:

-آستنیتی : برای جوشکاری، ریسندگی، لحیم کاری، پرچکاری سرد و گرم، پرداخت، شکل دهی گرم و سرد، سفت کردن و لحیم کاری مناسب است. همچنین برای سفید کردن، سنگ زنی غیر مغناطیسی، سوراخ کردن، برش سرد و ماشین کاری موثر است.

-فریتیک : برای خالی کردن، کشش عمیق و سنگ زنی مغناطیسی، لحیم کاری، باف کردن، شکل دهی سرد و گرم، پرداخت، پرچ کردن سرد و گرم، سوراخ کردن، برش سرد و لحیم کاری مفید است. همچنین از طریق ماشینکاری و جوشکاری قابل کار است.

-مارتنزیتی : برای سخت شدن هوا، پر کردن، سنگ زنی مغناطیسی و غیر مغناطیسی و سخت شدن عملیات حرارتی با ارزش است. گزینه خوبی برای لحیم کاری، سفت کردن، شکل دهی گرم، سوراخ کردن، پرداخت، برش سرد و لحیم کاری است. همچنین در ماشینکاری، جوشکاری و ریسندگی مفید است.

در حالی که برخی از گریدهای فولادی ممکن است برای تکنیک هایی مانند کشش و سخت کاری در هنگام استفاده از سیم نازک مناسب باشند، این فرآیند ممکن است در قطرهای بزرگتر غیر عملی شود. به عنوان مثال، یک سیم 5 میلی متری نوع 304 به طور یکنواخت در هسته محصول ساخته شده سخت می شود، در حالی که سیم 50 میلی متری نوع 304 که تحت شرایط یکسان کشیده شده است به طور مشابه در خارج سخت می شود، اما در هسته به طور قابل توجهی ضعیف تر می شود. به همین دلیل، ممکن است هنگام کار با قطرهای وسیع تر، انتخاب درجه سختی کندتر لازم باشد.

برای خواندن مقالات بیشتر به وبلاگ سایت مراجعه نمایید.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر در گوگل جست و چو کنید.

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *