ضایعاتچین
ضایعاتچین

باتری های ضایعاتی چگونه بازیافت میشوند؟راه های بازیافت ضایعات باتری

باتری های ضایعاتی چگونه بازیافت میشوند؟راه های بازیافت ضایعات باتری

ضایعات باتری

این روزها بسیاری از تجهیزاتی که استفاده می کنیم با باتری یا گاز کار می کنند. نکته رایج در مورد این دو عنصر این است که می توانید تا زمانی که تمام شوند از آنها استفاده کنید. هنگامی که آنها این کار را انجام می دهند، این روش معمول است که گاز را دوباره پر کنید یا باتری های قدیمی را دور بریزید و باتری جدید تهیه کنید.

 

با این حال، دور انداختن باتری ها می تواند بخش بزرگی از زباله را در محیط ایجاد کند. علاوه بر این، باتری ها به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند و دارای مواد مضر زیادی هستند. بنابراین، دور انداختن آنها ممکن است ایده خوبی نباشد. جایگزینی برای دور انداختن باتری، بازیافت آنهاست.

 

برخلاف بسیاری از مواد دیگر مانند پلاستیک و کاغذ، ممکن است اطلاعات زیادی در مورد بازیافت باتری ها نداشته باشید. بنابراین، ما این مقاله را گردآوری کرده ایم تا شما را با اصول بازیافت باتری آشنا کنیم.

 

در این مقاله، همه چیز را در مورد فرآیند بازیافت باتری ها و اینکه چرا باید آن را در نظر بگیرید، به شما خواهیم گفت. شیرجه زدن در!

بازیافت باتری چیست؟

باتری ماده ای است که حاوی مواد الکتروشیمیایی است و می تواند مواد شیمیایی را به مصارف الکتریکی تبدیل کند.

 

بازیافت باتری استفاده مجدد و پردازش مجدد باتری ها با هدف کاهش تعداد باتری هایی است که به عنوان ضایعات مواد دور ریخته می شوند. باتری ها حاوی چندین ماده شیمیایی سمی و فلزات سنگین هستند و تخلیه آنها به دلیل آلودگی آب و خاک نگرانی های زیست محیطی را به دنبال داشته است. به این ترتیب، باتری ها برای مطابقت با مزایای زیست محیطی و بهداشتی نیاز به بازیافت دارند.

 

به طور معمول، می توانید از باتری برای تامین برق دستگاه های مختلف استفاده کنید. این وسایل شامل تلفن، ماشین و لامپ می شود. شما همچنین می توانید یک خانه را با باتری به عنوان منبع دیگری برای تامین برق تغذیه کنید.

 

اکنون، باتری ها نمی توانند برای همیشه مورد استفاده قرار گیرند. در برخی مواقع یا خراب می شوند یا غیر کاربردی. و اینجاست که بازیافت باتری وارد می شود.

 

بازیافت باتری شامل پردازش باتری های ضایعاتی است. هدف این است که اطمینان حاصل شود که می‌توانید به جای دور انداختن آنها، دوباره از آنها استفاده کنید. و این بسیار مهم است زیرا این امر باعث کاهش تعداد باتری های دور ریخته شده نادرست می شود.

ضایعات باتری
ضایعات باتری

باید بدانید که باتری ها حاوی مواد سمی و فلزات هستند. و هنگامی که به طور مرتب باتری ها را دور می اندازید، اجزای آنها ممکن است منجر به آلودگی آب و خاک شود.

 

بنابراین، بهتر است از محیط زیست در برابر این اثرات مضر محافظت کنید. حتی بیشتر، با بازیافت، نیاز کمتری به تولید باتری جدید وجود دارد که به ضایعات مواد در جهان کمک می کند.

 

باتری ها چگونه بازیافت می شوند؟ (فرایند گام به گام بازیافت باتری)

در حال حاضر، شما می دانید که باتری ها قابل بازیافت هستند. همچنین درک اینکه چگونه می توانید باتری ها را بازیافت کنید بسیار مهم است. با این حال، قبل از رفتن به بازیافت باتری ها، باید بدانید که باتری های مختلفی وجود دارد.

 

همچنین ببینید آیا می توانید چدن را بازیافت کنید؟

باتری ها بر اساس اجزای خود متفاوت هستند. این اجزا شامل سرب، لیتیوم-یون (Li-ion)، هیدرید نیکل-فلز (Ni-MH)، نیکل-کادمیم (Ni-Cd)، پلیمر لیتیوم-یون، نیکل-روی و قلیایی می باشد. تولید کنندگان از این قطعات باتری های مختلفی می سازند. این باتری ها ممکن است در استفاده، قدرت و فرآیند بازیافت متفاوت باشند.

 

به این ترتیب، در حالی که شما می توانید بیشتر بازیافت کنید، با فرآیندهای مختلفی همراه است. حتی بیشتر، شما می توانید برخی از باتری ها را با سهولت بیشتری نسبت به بقیه بازیافت کنید. به خاطر داشته باشید که این گاهی اوقات به ارزش اجزای آنها و میزان سمی مواد شیمیایی مورد استفاده در ساخت آنها بستگی دارد.

 

گفته شد، در اینجا فرآیند گام به گام درگیر در بازیافت باتری های مختلف است. بیا بریم!

 

  1. فرآیند بازیافت باتری های سرب اسید

باتری های سرب اسیدی اولین نوع باتری های قابل شارژ در جهان هستند. آنها از مخلوط سرب و اسید سولفوریک به دست می آیند.

 

این باتری ها به دلیل وزن و دوام کم خود شناخته می شوند. بسیاری از تولیدکنندگان خودرو از باتری های سرب برای تامین انرژی خودروها استفاده می کنند.

 

در اینجا یک فرآیند گام به گام وجود دارد که از طریق آن می توانید باتری های سرب را بازیافت کنید

ضایعات باتری
ضایعات باتری

مجموعه

این فرآیند شامل جمع آوری باتری های سرب از نقاط دفع است. یک شرکت بازیافت این باتری ها را در این مرحله جمع آوری می کند.

 

خرد کردن

گام بعدی مربوط به بازیافت باتری های سرب، جدا کردن آنهاست. در تاسیسات بازیافت، بازیافت‌کنندگان از آسیاب چکشی برای خرد کردن باتری به قطعات استفاده می‌کنند.

 

مرتب سازی

این فرآیند شامل جداسازی قطعات یک باتری سرب اسیدی است. بازیافت‌کنندگان قطعات پلاستیکی و کاغذی باتری را از سرب و قطعات فلزی جدا می‌کنند. سرب و فلزات سنگین در باتری پس از آن تحت پردازش بیشتری قرار می گیرند.

 

الک کردن

در طی این فرآیند، بازیافت‌کنندگان، ترموپلاستیک‌های موجود در باتری را حذف می‌کنند. سپس مایع موجود در باتری را الک کرده و اجزای سرب خشک را ترک می کنند. سرب و فلزات سنگین برای مرحله نهایی بازیافت جلو می روند.

 

از سوی دیگر، مواد پلاستیکی خارج شده از باتری، تحت شستشو قرار می گیرند. بازیافت‌کننده‌ها سپس ترموپلاستیک را به بازیافت‌کنندگان پلاستیک می‌فرستند تا آنها را دوباره پردازش کنند. ترموپلاستیک ها مواد مناسبی برای ساخت محفظه برای باتری های جدید هستند. تولیدکنندگان پلاستیک نیز از این ترموپلاستیک ها محصولات پلاستیکی جدیدی می سازند.

 

مرحله نهایی بازیافت باتری سرب اسید شامل استخراج اجزای سرب و فلزات سنگین از بقایای باتری است.

 

در این مرحله دو فرآیند وجود دارد. اولین فرآیند شامل استفاده از محلول های مایع برای بازیابی فلز از مواد حاوی آنها است. از سوی دیگر، فرآیند دوم شامل استفاده از دمای بالا برای خارج کردن و پالایش فلزات است.

ضایعات باتری
ضایعات باتری

با ترکیب این فرآیندها، سرب و فلز سنگین در باتری تحت چهار فرآیند قرار می گیرند. این روش ها عبارتند از کلسیناسیون (گرم کردن)، برشته کردن، ذوب و تصفیه. محصول نهایی سرب مذاب است. بازیافت‌کنندگان سرب مذاب را قالب‌گیری می‌کنند و برای ساخت باتری‌های جدید به تولیدکنندگان منتقل می‌کنند.

 

  1. بازیافت باتری های روی قلیایی هوا / روی کربن

باتری‌های قلیایی فرآیند بازیافتی را طی می‌کنند که شامل جداسازی قطعات باتری از طریق یک فرآیند مکانیکی است. مانند باتری های سرب و تمام باتری های دیگر، اولین گام جمع آوری باتری های قلیایی استفاده شده است. سپس، باتری ها پس از جداسازی مرتب می شوند.

 

همچنین ببینید آموزش محیطی چیست و چه اجزایی دارد؟

پس از جداسازی باتری ها، بازیافت ها سه قسمت را برای پردازش بیشتر بازیابی می کنند. قطعات فولادی، قطعات پلاستیکی و کاغذی و اجزای روی و منگنز هستند.

 

سپس، این مواد در تاسیسات بازیافت مورد پردازش قرار می گیرند، جایی که تولید کنندگان آنها را برای تولید محصولات جدید بازیابی می کنند

 

  1. بازیافت لیتیوم یون، نیکل متال هیدرید، باتری های نیکل کادمیوم

باتری های لیتیوم یون (Li-ion) باتری های قابل شارژی هستند که در خودروها و وسایل الکترونیکی استفاده می شوند. باتری های مبتنی بر نیکل نیز قابل شارژ هستند و در وسایل نقلیه و دستگاه های قابل حمل مانند دوربین ها استفاده می شوند.

 

این باتری ها شباهت هایی در فرآیند بازیافت دارند. آنها همچنین شباهت هایی با باتری های سرب اسید در فرآیند نهایی بازیافت دارند. در اینجا یک فرآیند گام به گام دقیق برای بازیافت باتری های لیتیوم و نیکل آورده شده است.

 

مجموعه

این فرآیندی است که در آن بازیافت‌کنندگان باتری‌های لیتیوم و نیکل مصرف‌شده را از نقاط جمع‌آوری یا مکان‌های دیگر جمع‌آوری می‌کنند.

 

مرتب سازی

در این مرحله، بازیافت‌کنندگان مواد پلاستیکی موجود در باتری را از اجزای فلزی جدا می‌کنند. هر دو ماده برای ساخت محصولات جدید عالی هستند.

 

ذوب شدن

اجزای لیتیوم یون و باتری های مبتنی بر نیکل تحت چیزی قرار می گیرند که در اینجا به عنوان احیای فلزات با دمای بالا شناخته می شود. فلزات موجود در باتری ها نیز تحت فرآیندهای استخراج قرار می گیرند. فلزاتی مانند نیکل، منگنز، کروم و آهن در این فرآیند به دست می‌آیند و برای تولید محصولات جدید استفاده می‌شوند.

  1. بازیافت باتری های جیوه

باتری‌های جیوه پس از جمع‌آوری، از طریق روش‌های استخراج مایع و حرارت، بازیافت می‌شوند. باتری های جیوه حاوی فلزات سنگین بسیار سمی هستند. به دلیل وجود این فلزات سمی، بازیافت ها آنها را در محیط های استخراج کنترل شده پردازش می کنند.

 

جیوه به دست آمده از روش های استخراج برای ساخت باتری های جیوه ای جدید، ابزار اندازه گیری و بخش هایی از چراغ های فلورسنت مفید است. تولیدکنندگان ممکن است از پلاستیک و سایر موادی که از باتری ها می گیرند برای تولید محصولات جدید استفاده کنند.

 

بازیافت باتری ها می تواند یک فرآیند چالش برانگیز باشد. بنابراین، بازیافت‌کنندگان باید روش‌های بازیافت انواع مختلف باتری را درک کنند. در حالی که باتری های جیوه ای به دلیل اجزای بسیار سمی خود در حال از بین رفتن هستند، بقیه انواع باتری ها هنوز توسط سازندگان تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرند.

 

شما باید اجزای باتری های خود را بشناسید زیرا به شما امکان می دهد از باتری به درستی استفاده کنید و آن را برای بازیافت قرار دهید.

اکنون، می دانید که جمع آوری اولین گام در بازیافت باتری ها است. با این حال، باتری ها دقیقا چگونه باید جمع آوری شوند؟ بیایید دریابیم.

 

ماشین-باتری-بازیافت

آیا می توانید باتری ها را در سطل بازیافت قرار دهید؟

انواع مختلفی از باتری های ما از مواد و روش های مختلف تولید می آیند. ما روند بازیافت باتری ها را توضیح داده ایم. یک سوال مهم این است که آیا قرار دادن باتری ها در سطل بازیافت درست است یا خیر.

 

ما در مورد فرآیند جمع آوری مربوط به بازیافت باتری صحبت کرده ایم. با این حال، تفاوت بین جمع آوری باتری ها و دور انداختن آنها در سطل بازیافت بسیار مهم است. بازیافت‌کنندگان باتری‌ها را در نقاط جمع‌آوری جمع‌آوری می‌کنند و نه سطل‌های بازیافت.

 

بنابراین، شما نباید باتری ها را در سطل بازیافت قرار دهید. دلایل آن ساده است. قرار دادن باتری ها در سطل بازیافت باعث می شود فلزات سنگین و مواد سمی موجود در باتری شسته شوند. این مواد مضر ممکن است به اجسام دیگر راه پیدا کنند و باعث آلودگی خاک، آب یا هوا شوند.

 

همچنین ببینید آیا برچسب ها قابل بازیافت هستند؟ (و آیا آنها زیست تخریب می شوند؟)

همچنین، به دلایل ایمنی، قرار دادن باتری ها در سطل های بازیافت توصیه نمی شود. اگرچه برخی از این باتری ها مرده اند، اما قرار دادن آنها در سطل بازیافت به این معنی است که آنها به همراه مواد دیگر به کامیون های بازیافت می روند. اجزای باتری ممکن است به دلیل جریانی که حرکت کامیون و باتری ایجاد می کند، جرقه ایجاد کند.

 

بنابراین، قبل از اینکه باتری مرده را در سطل بازیافت قرار دهید، دو بار فکر کنید. درعوض، با گرفتن خود، به طور مناسب بازیافت کنید

باتری به نقطه جمع آوری به این ترتیب، بازیافت‌کنندگان می‌دانند که چگونه باتری را پردازش کنند و چیزی عالی از آن بسازند

 

ضایعات باتری
ضایعات باتری

مزایای بازیافت باتری ها

اکنون که فهمیدید بهترین روش بازیافت باتری خود را چگونه انجام دهید، چرا باید آنها را بازیافت کنید؟ خوب، دلایل زیادی وجود دارد که چرا بازیافت یک انتخاب هوشمندانه است.

 

همانطور که قبلاً بیان کردیم، باتری های ضایعاتی می توانند آسیب قابل توجهی به محیط زیست ما وارد کنند. و ما این را نمی خواهیم. خوب، به همین دلیل است که بازیافت یک انتخاب هوشمندانه است. به ما این امکان را می دهد که از محیط زیست خود محافظت کنیم.

 

بنابراین، آیا شما تعجب می کنید که چگونه این اتفاق می افتد؟ در اینجا پنج راه وجود دارد که از طریق آنها بازیافت باتری برای محیط زیست و جهان مفید است.

 

  1. حفاظت از منابع تجدید ناپذیر

بازیافت باتری ها باعث می شود تا مواد خامی که انسان نمی تواند جایگزین کند، ذخیره شود. به عنوان مثال، بازیافت‌کنندگان فلزات و منابع طبیعی را با استفاده مجدد از مواد قدیمی یا زباله حفظ می‌کنند. به این ترتیب، تولیدکنندگان دیگر می توانند از منابع برای نوآوری های بیشتر استفاده کنند.

 

  1. بازیافت باتری ها از آلودگی جلوگیری می کند

تخلیه نامناسب باتری ها می تواند باعث شسته شدن مواد شیمیایی شود. مواد شیمیایی مضر ممکن است با هوا مخلوط شوند، در آب یا خاک نفوذ کنند. بازیافت باتری ها از تماس با محیط و جلوگیری از آلودگی جلوگیری می کند.

 

  1. بازیافت زباله های جامد را که به محل های دفن زباله ختم می شود کاهش می دهد

وقتی باتری ها را بازیافت می کنید، آنها می توانند محصولات جدیدی ایجاد کنند. به این ترتیب، آنها مجبور نیستند به محل های دفن زباله پرتاب شوند.

 

  1. بازیافت باتری باعث صرفه جویی در انرژی می شود

ساخت باتری های جدید انرژی زیادی مصرف می کند. با این حال، وقتی باتری‌های قدیمی را بازیافت می‌کنید، تولیدکنندگان انرژی کمتری مصرف می‌کنند. با بازیافت، انرژی مصرف شده در ساخت باتری های جدید را حفظ می کنید. تولیدکنندگان می توانند قدرت را برای چیزهای مفید دیگر اعمال کنند.

ضایعات باتری
ضایعات باتری
  1. بازیافت مشاغل جدید ایجاد می کند

تأسیسات بازیافت به افراد نیاز دارد که در کل فرآیند کار کنند. به این ترتیب، از طریق بازیافت باتری، مشاغل بیشتری برای مردم باز می شود.

شما همچنین میتوانید مقاله کاربرد های میلگرد را نیز در همین سایت مشاهده کنید.

برای اطلاعات بیشتر به سایت ایران ضایعات مراجعه کنید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *