ضایعاتچین
ضایعاتچین

بازیافت پت چگونه انجام میشود؟

بازیافت پت چگونه انجام می شود؟

پت یکی از پرمصرف ترین مواد بسته بندی پلاستیکی در جهان است

۱۰۰درصد پت قابل بازیافت است برای بارها و بارها

بازیافت بطری به بطری به معنای بسته بندی پایدارتر است

بطری های PET زباله نیستند، یک بطری پلاستیکی پت پتانسیل زیادی پس از استفاده دارد و جایگاه آن به عنوان یکی از پرمصرف ترین مواد بسته بندی پلاستیکی در جهان به دلیل کیفیت عملکرد و ماهیت قابل بازیافت آن است. بسته بندی ساخته شده با PET نیز به راحتی قابل تشخیص است. فقط به دنبال نماد شماره ۱ باشید تا مطمئن شوید که پلاستیک شما ۱۰۰٪ قابل بازیافت است.

PET را می توان گرم کرد و به اشکال مختلف قالب گیری کرد، اما قابل تشخیص ترین آنها بطری های پلاستیکی آب و نوشیدنی است که روش های تمیز، ایمن و راحت برای بسته بندی نوشیدنی ها را ارائه می دهد. دمای ذوب پایین PET، نسبت به جایگزین هایی مانند شیشه و آلومینیوم، تبدیل بسته بندی پت به بسته بندی پت بیشتر در یک چرخه بسته را آسان و پایدار می کند.

هر ساله میلیاردها بطری PET در سراسر دنیا جمع آوری می شود، قبل از اینکه به صورت عدل فشرده شوند و به کارخانه های بازیافت ارسال شوند. موفقیت طرح های جمع آوری برای به دست آوردن حداکثر بهره از این ماده منحصر به فرد بسیار مهم است.

بازیافت پت
بازیافت پت

جمع آوری

پس از تفکیک بطری ها توسط مصرف کنندگان، شرکت های بازیافت آنها را جمع آوری و همراه با سایر مواد قابل بازیافت به کارخانه بازیافت منتقل می کنند. جمع آوری بسیار مهم است زیرا این صنعت ظرفیت بازیافت بیشتری نسبت به استفاده دارد. این معادل ۱۱ میلیارد بطری PET در سال است که می تواند بازیافت شود اما در صورت عدم بازیافت در زباله سوزها  یا محل دفن زباله به پایان چرخه خود می رسد.

تفکیک

در کارخانه بازیافت، مواد مختلف قابل بازیافت از هم جدا می‌شوند و شیشه و فلز به سمت جریان‌های بازیافت خود حرکت می‌کنند.

هنگامی که تمام زباله های غیر پلاستیکی حذف شدند، پلاستیک های قابل بازیافت با ارزش مانند PET با استفاده از سیستم های اتوماتیک یا گاهی اوقات با دست جدا می شوند. این به این دلیل است که وجود سایر پلاستیک‌ها فرآیند بازیافت PET را آلوده می‌کند و کیفیت آن را برای استفاده مجدد محدود و کارایی آنرا کاهش می‌دهد .

حمل و نقل

هنگامی که PET جمع آوری شد برای سهولت در حمل و نقل فشرده می شود. PET نسبت به سایر مواد بسته بندی قابل بازیافت دارای مزایایی است که بسیار سبک است و می تواند در عدل های کوچک فشرده شود. این امر باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه ای مرتبط با حمل و نقل می شود.

در حال پردازش

عدل های پرس شده  بطری های پت به یک مرکز پردازش فرستاده می شوند در اینجا بطری‌ها پردازش می‌شوند تا بتوان آن‌ها را به PET بازیافتی (rPET) وسپس به ظروف بسته‌بندی تبدیل شوتد.

بطری های پت در رنگهای  خود جدا می شوند و سپس به صورت تکه های کوچک خرد شده آسیاب می شوند.

شستشو و ضد عفونی

سپس تکه‌های پت آسیاب شده شسته می‌شوند زیرا حاوی درب‌ها، حلقه‌ها و حتی برچسب‌ها هستند. در فرآیند تمیز کردن آنها سایر آلاینده ها مانند چسب را از بین می برند.

پس از فرآیند شستشو، آنها به یک بخش ضد عفونی کننده با دمای بالا منتقل می شوند که در آن مواد و طعم های باقی مانده حذف می شوند. علاوه بر این، در طی این مرحله فرآیند، خواص مکانیکی مجدداً تا مقادیر ماده بکر افزایش می یابد. بسته به تکنولوژی بازیافت، مواد قبل یا بعد از این مرحله ذوب می شوند و آلاینده های جامد توسط یک فیلتر مذاب جدا می شوند.

بازیافت پت
بازیافت پت

گندله سازی

بخشی از فرآیند بازیافت تبدیل مواد مذاب به گلوله‌های کروی و کریستالی-PET برای تولید بطری‌های پت جدید است.

پت های بازیافتی سپس توسط تولیدکنندگان برای استفاده به صنایع بسته بندی ارسال می شود. گلوله‌های PET ابتدا به پریفرم‌هایی تبدیل می‌شوند که از آن جهت ساخت بطری‌های جدید استفاده می کنند.

این پریفرم‌های PET حرارت داده می‌شوند و سپس به اندازه و شکل صحیح در می‌آیند. دراین مرحله  چرخه  تبدیل بطری  به بطری تکمیل می شود وآینده پایدارتری را برای بسته بندی تضمین می کند.

پت بازیافتی برای استفاده در بسته بندی مواد غذایی کاملا ایمن است و توسط آژانس ها و دولت ها در سراسر جهان تایید شده است.

بازیافت پت
بازیافت پت

بازیافت پت

اگرچه بازیافت بطری از بطری بسیار ایده آل است، زیرا این فرآیند می تواند بارها و بارها تکرار شود، اما گاهی اوقات پلاستیک جمع آوری شده کیفیت کافی برای استفاده در این روش را ندارد.

در این موارد، پت بازیافتی در فرآیندی به نخ پلی استر بازیافتی تبدیل شده و برای تولید منسوجاتی مانند پارچه ، کمربند ایمنی، کیف، فرش، عایق سقف و حتی لباس بکار می رود.

پت همچنین می تواند تحت بازیافت پیشرفته قرار گیرد. این مستلزم قرار دادن انرژی کافی در PET برای شکستن پیوندهایی است که مولکول ها را در کنار هم نگه می دارند و پت را به بخش های شیمیایی جداگانه تجزیه می کند. سپس می توان آنها را به پت یا حتی سایر انواع پلاستیک ترکیب کرد.

هنگامی که تمام بخش‌های فرآیند به درستی کار می‌کنند، بطری‌های پت بارها و بارها به بطری‌های پت جدید  تبدیل می‌شوند. این فناوری بارها آزمایش شده است و ظرفیت آن قابل استفاده است.

 

برای مشاهده اطلاعات بیشتر درباره ضایعات به سایت ایران ضایعات مراجعه کنید.

شما همچنین میتوانید مقاله انواع ضایعات و کاربرد های ضایعات را نیز در همین سایت مطالعه کنید.

 

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *