ضایعاتچین
ضایعاتچین

بازیافت شیشه: فرآیند بازیافت شیشه و مزایای آن

بازیافت شیشه: فرآیند بازیافت شیشه و مزایای آن

بازیافت شیشه
بازیافت شیشه

شیشه یک ماده معدنی بسیار مهم و یکی از بزرگترین تولیدات صنایع می باشد. می توان آن را به انواع محصولات مختلف که برای زندگی روزمره انسان استفاده می شود تبدیل کرد. این یک ماده جامد آمورف است که می تواند ترکیبات مختلفی از نیمه هادی ها داشته باشد اما مهمتر از همه از سیلیس مذاب همراه با سنگ آهک و خاکستر سودا ساخته شده است.

همه ما در خانه هایمان از شیشه استفاده می کنیم، از شیشه در ساخت ظروف، پنجره ها، درها، آینه ها، بطری های یکبار مصرف و بسیاری دیگر از وسایل خانه استفاده می شود. اگرچه استفاده از آنها ممکن است متفاوت باشد، مهم این است که ما می توانیم شیشه را بازیافت کنیم، مانند سایر مواد قابل بازیافت، می توانید لیوان خود را نیز در سطل بازیافت قرار دهید. اما قبل از انجام این کار، ابتدا باید بفهمید بازیافت شیشه چیست.

بازیافت شیشه فرآیند تبدیل مواد شیشه ای به محصولات شیشه ای جدید است. به این ترتیب، مواد شیشه ای استفاده شده از فرآیند بازیافتی عبور می کنند که نیازمند شکستن و ذوب شدن شیشه است.

بازیافت‌کنندگان از این شیشه قدیمی برای تشکیل یک ماده شیشه‌ای جدید استفاده می‌کنند. حتی کارشناسان می گویند که می توانید کل مواد شیشه ای خود را بازیافت کنید.

بیایید نگاهی دقیق تر به بازیافت شیشه بیندازیم. چه چیزهایی باید بدانید؟

چه نوع شیشه ای را می توانید بازیافت کنید؟

بدون شک شنیده یا خوانده اید که می توانید شیشه را بازیافت کنید. با این حال، ممکن است نشنیده یا نخوانده باشید که تمام شیشه هایی که پیدا می کنید قابل بازیافت نیستند. خیلی ها این را نمی دانند، بنابراین اگر برای اولین بار است که آن را می شنوید اشکالی ندارد. این ضروری است که بدانید چه نوع شیشه هایی را می توانید بازیافت کنید. این باعث می شود دفعه بعد که می خواهید یک لیوان را در سطل بازیافت بیندازید هوشیار شوید.

در زیر به شما می‌گوییم چه شیشه‌هایی را می‌توانید بازیافت کنید و کدامیک را  نمی‌توانید بازیافت کنید.

شیشه ای که می توانید بازیافت کنید

تقریبا تمام شیشه هایی که در آشپزخانه استفاده می کنید قابل بازیافت هستند. چیزی که برای مواد غذایی خود استفاده می کنید نیز قابل بازیافت است. بنابراین، چنین شیشه هایی را می توانید داخل سطل بازیافت بیندازید.

با این وجود، نباید تصور کنید که هرنوع شیشه ای قابل بازیافت است. این بدان معنی است که شما باید بیشتر کنجکاو باشید. اما شما چگونه این را انجام می دهید؟

با بررسی شیشه آشپزخانه خود می توانید این موضوع را تشخیص دهید. اگر نشان بازیافت را روی آن پیدا کردید، می توانید آن را در سطل بازیافت بیندازید. درغیر اینصورت نباید آن را در سطل بازیافت قرار دهید.

شیشه ای که نمی توانید بازیافت کنید

شما نمی توانید شیشه های سرامیکی و همچنین شیشه های تزئینی را بازیافت کنید. از این رو، تمام شیشه هایی که دارای افزودنی های خاصی برای تزئین آن هستند، نمی توانند وارد سطل بازیافت شوند

فرآیند گام به گام بازیافت شیشه

اگر می خواهید بدانید شیشه ای که دارید چگونه بازیافت می شود، باید کمی حوصله کنید. بازیافت شیشه پیچیده تر از آن چیزی است که فکر می کنید. برای بازیافت شیشه چند مرحله ضروری وجود دارد که باید آنها را دنبال کنید.

مرحله 1: تفکیک

اولین قدم برای بازیافت شیشه این است که آنها را در یک سطل بازیافت جداگانه بیندازید. شما نباید شیشه خود را با سایر مواد قابل بازیافت مخلوط کنید. شیشه مستعد شکستن آسان است. به همین دلیل، ممکن است سایر مواد قابل بازیافت را آلوده کنند برای جلوگیری از این امر، باید یک سطل بازیافت جدا برای ظروف شیشه ای خود تهیه کنید.

بازیافت شیشه
بازیافت شیشه

مرحله 2: مجموعه بازیافت ها

با قرار دادن ظروف خود در یک سطل بازیافت جداگانه و انتقال آن به مکانی که برای این منظور مشخص شده است، همه ظروف شیشه ای در یک مکان انباشته شده، سپس شرکتهای بازیافت در سطح شهر اقدام به جمع آوری آنها نموده و به مراکز بازیافت خود می برند و در آنجا ذخیره می کنند.

مرحله 3: بازرسی

شیشه ای که می خواهد بازیافت شود باید مراحل بازرسی را طی کند. به لحاظ اینکه شیشه خطرناک یا آلوده نباشد. و همچنین ضروری است که بدانیم کدام شیشه برای بازیافت مناسب است.

مرحله 4: مرتب سازی

قبل از اینکه مراکز بازیافت فرآیند بازیافت را آغاز کنند، باید ظروف شیشه ای را مرتب کنند. این مرحله مهمی است زیرا به آنها اجازه می دهد تا آلاینده های اصلی و جزئی را جدا کنند. این آلاینده ها مواد شیشه ای نیستند بلکه بداخل شیشه ها راه پیدا کرده اند.

آلاینده هایی که آنها سعی می کنند جدا کنند عبارتند از: پیرکس، سرامیک، قوطی آلومینیومی، آینه و سایر مواد از قبیل  مقوا، قاب شیشه و لامپ.

همچنین در این فرآیند بازیافت‌کنندگان سعی می‌کنند شیشه را بر اساس رنگ آن جدا کنند.

عمدتاً دو رنگ را کنار می گذارند. شیشه قهوه ای و شیشه غیر قهوه ای. شیشه قهوه ای رنگی است که برای بازیافت مناسب است.

بازیافت شیشه
بازیافت شیشه

مرحله 5: شکستن

در این مرحله، شرکت های بازیافت شروع به شکستن شیشه می کنند تا امکان بازیافت آسان را فراهم کنند. در این فرآیند ایستگاه بازیافت از ماشینی با حدود بیست و چهار چکش استفاده می کند. این چکش ها تقریباً به اندازه یک ساعد هستند. آنها به گونه ای عمل می کنند که به صورت پراکنده در یک محور می چرخند و شیشه را به ذرات ریز خرد می کنند. سپس این ذرات را برای انجام فرآیند مرتب‌سازی نوری نگه می‌دارند.

در طول فرآیند شکستن، بازیافت‌کنندگان اغلب با مشکل معلق شدن ذرات در هوا مواجه می‌شوند. بنابراین برای کنترل این امر گاهی اوقات مقداری نم آب اضافه می‌کنند تا از معلق ماندن ذرات در هوا جلوگیری کنند.

مرحله 6: صفحه گردان

این مرحله دیگری است که در آن ایستگاه بازیافت سعی می کند شیشه ها را با توجه به اندازه آنها جدا کند. در  بسیاری از ایستگاه های بازیافت، شیشه ها را به اندازه های 3.4 و 3.8 اینچی دسته بندی می کنند، آنها این کار را با گذراندن شیشه شکسته از یک صفحه گردان انجام می دهند، در داخل این صفحه گردان، یک پنکه برچسب هایی را که ممکن است هنوز روی بطری ها باقی مانده باشند را بیرون می زند. برچسب ها به محفظه دیگری می روند و در آنجا برای بازیافت نگهداری می شوند.

همه مواد برای مرتب سازی در صفحه گردان قرار نمی گیرند. مواد دیگری مانند برچسب‌ها، چوب پنبه‌ها، درپوش‌ها وجود دارد، این مواد دور ریخته نمی شوند. آنها به اتاق دیگری هدایت شده و جداگانه بازیافت می شوند.

مرحله 7: خشک کردن

این یکی دیگر از فرآیندهای حیاتی در بازیافت شیشه است. در این فرآیند، ذرات شیشه به محل بستر خشک کن هدایت می شود. اندازه خشک کن اغلب حدود چهار اینچ است. توسط ارتعاش مکانیکی ذرات شیشه در سراسر بستر خشک کن حرکت می کنند. در طول مسیر هوا تا حدود 190 درجه فارنهایت گرم می شود. این کار با استفاده از گاز طبیعی که در امتداد بستر خشک کن قرار داده شده است، انجام می گیرد.

در این فرآیند اتفاقات زیادی رخ می دهد ما دوست داریم به این فرآیند به عنوان فرآیند تصفیه اشاره کنیم. این به این دلیل است که هوای گرم باکتری ها و قندها را می سوزاند. چسب مورد استفاده برای نگه داشتن برچسب روی بطری ها نیز شل می شود. یک سیستم خلاء در بالای تخت خشک کن وجود دارد. این سیستم خلاء باقیمانده هایی را که ممکن است به بالای خشک کن شناور شده باشند را می مکد.

مرحله 8: صفحه نمایش چرخشی (مرحله اولیه)

همانطور که شاید متوجه شده باشید، دو مرحله از مرحله چرخش صفحه نمایش وجود دارد. در مورد دیگری بعدا بحث خواهیم کرد. بیایید ابتدا در نظر بگیریم که اینجا چه اتفاقی می افتد.

در این مرحله شیشه های تمیز و خشک شده را غربال می کنند. این مهم برای جدا کردن شیشه به اندازه های مختلف است. در این مرحله صفحه نمایش های زیادی وجود دارد و گهگاه ایستگاه های بازیافت آن ها را برای دریافت شیشه های دیگر تغییر می دهند.

تغییر صفحه نمایش برای ساخت برخی چیزها بسیار مهم است. به عنوان مثال، تمام ذرات شیشه ای مورد استفاده در تولید فایبرگلاس نباید بیش از دوازده مش باشند، بنابراین جداسازی و تغییر صفحه نمایش برای به دست آوردن نتیجه مطلوب برای ساخت مواد مختلف ضروری است.

مرحله 9: پودر کننده

این فرآیند مانند تکرار فرآیند شکستن است. در اینجا، ذرات شیشه‌ای که در مرحله اولیه نمی‌توانستند در صفحه دوار جای بگیرند به پودرساز منتقل می‌شوند.

فرآیند در اینجا دقیق تر است. ایستگاه های بازیافت از پودرسازی استفاده می کنند که حدود سی و شش چکش دارد. این چکش ها در اطراف یک منطقه بسته کار می کنند و اندازه ذرات شیشه را کاهش می دهند.

ایستگاه های بازیافت محصول این فرآیند را مجددا به صفحه چرخشی برمی گرداند. آنها را با استفاده از شبکه جدا می کنند. ذرات شیشه ای که بیش از حد بزرگ هستند که در صفحه نمایش قرار نمی گیرند به سمت دستگاه پودر کننده هدایت می شوند. آنها این مرحله را تکرار میکنند تا زمانی که تمام ذرات شیشه در مرحله اولیه در صفحه نمایش قرار گیرند.

مرحله 10: صفحه نمایش چرخشی (مرحله ثانویه)

این ارتقاء فرآیند صفحه نمایش چرخشی مرحله اولیه است. در اینجا، ایستگاه بازیافت ذرات شیشه را از صفحه های مختلف عبور می دهد. آنها این عمل را تکرار می کنند تا نهایت ذرات را به چهار اندازه مختلف جدا کنند.

این نمرات اندازه عبارتند از:

مش 12 تا مش 20

مش 20 تا مش 40

مش 40 تا 70 مش

مش 70 تا مش کوچکتر

هر کدام از این اندازه ها مصارف خود را دارد و برای ساخت چیزهای مختلف استفاده می شود.

مرحله 11: طبقه بندی کولت های شیشه ای

ایستگاه‌های بازیافت ذرات شیشه را بر اساس کولت‌های شیشه طبقه‌بندی می‌کنند. به طور کلی، حدود سه اندازه وجود دارد. آنها عبارتند از : سنگریزه ها، شن و پودر

مرحله 12: بازیافت صحیح

ایستگاه بازیافت شروع به بازیافت مخزن شیشه برای مواد شیشه ای جدید می کند. موادی که می توانند از این گلدان های شیشه ای بسازند عبارتند از:

ظرف شیشه ای

فایبرگلاس

شار و افزودنی برای ریخته گری فلزات و غیره

مزایای بازیافت شیشه

بازیافت مواد مزایای بیشماری دارد که عمده آن مربوط به محیط زیست است، شیشه نیز از این قاعده مستثنا نیست، قرار دادن بطری های شیشه ای در سطل های بازیافت مزایای زیست محیطی زیادی دارد. در زیر به ارزیابی برخی از آنها می پردازیم

1-صرفه جویی در انرژی

یکی از مزایای آشکار بازیافت هر چیزی که در اطراف پیدا می کنید مزیت صرفه جویی در انرژی است. بازیافت شیشه از بسیاری جهات به صرفه جویی در مصرف انرژی کمک می کند. به عنوان مثال، استفاده سازندگان از انرژی در تولید بطری های جدید بسیار بیشتر از انرژی مورد استفاده برای بازیافت است.

اگر فرآیندهای تولید را در نظر بگیرید، متوجه خواهید شد که آسیب زیادی به محیط زیست وارد شده است و این بدلیل استفاده از انرژی است.

بازیافت این ظروف شیشه ای به این معنی است که در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنیم. به عنوان مثال، کاسه شیشه ای در دمای بسیار پایین تری ذوب می شود این به معنای مصرف کمتر انرژی است.

2-کاهش آلودگی

بازیافت شیشه یکی از عوامل موثر در کاهش آلودگی در محیط زیست بوده است. به عنوان مثال، وقتی شیشه را بازیافت می کنید، آلودگی آب را حدود پنجاه درصد کاهش می دهید و همچنین آلودگی هوا را تقریباً بیست درصد کاهش می دهید. بنابراین، بدیهی است که بازیافت شیشه راهی است که همه ما باید طی کنیم.

3-فضای بیشتر در محل های دفن زباله

وقتی بطری‌ها را بازیافت می‌کنید، فضایی را در محل‌های دفن زباله آزاد می‌کنید. از آنجایی که شما می توانید همه چیز را در مورد بطری ها بازیافت کنید، نیازی به دفن آن در محل زباله ندارید. بنابراین، مفهوم این است که هر چه بیشتر بطری‌ها را بازیافت کنید، فضای بیشتری را برای موادی که قابل بازیافت نیستند آزاد می‌کنید.

4-محیط زیست امن تر

بازیافت شیشه یک پیروزی بزرگ برای محیط زیست است. شیشه ها اشیاء خطرناکی هستند، به خصوص وقتی که بشکنند. اگر آنها را بازیافت نکنید، در مکان های مختلف پراکنده می شوند و می توانند به بسیاری از افراد و حیوانات آسیب وارد کنند.

نتیجه

شیشه یکی از آشناترین چیزهایی است که در خانه های ما وجود دارد. این بدان معناست که ما باید بدون نگرانی آنها را بازیافت کنیم. ما راه هایی را برای انجام این کار در بالا ارائه کرده ایم. اکنون توپ در زمین شماست.

شما همچنین میتوانید مقاله رفع ممنوعیت واردات ماشین آلات معدنی را در همین سایت مطالعه کنید.

برای خرید ضایعات هم میتوانید از بخش آگهی های ضایعاتچین و هم از سایت هایی که در گوگل هستند اقدام کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *