ضایعاتچین
ضایعاتچین

ضوابط و شرایط استفاده از خدمات سایت ضایعاتچین
کاربرانی که قصد استفاده از خدمات ضایعاتچین را دارند، لازم است این ضوابط و شرایط را به طور کامل مطالعه و سپس اقدام به عضویت و یا درج آگهی خود در سایت ضایعاتچین  نمایند. عضویت و درج آگهی در سایت ضایعاتچین به منزله علم و آگاهی کلیه کاربران نسبت به ضوابط و شرایط خدمات مورد درخواست می باشد. لازم به ذکر است که کاربران با درج آگهی، ثبت درخواست خدمات و یا عضویت در سایت ضایعاتچین، در واقع اعلام می نمایند که کلیه ضوابط و مقررات را مطالعه نموده و ملتزم به آن می باشند و طبق ماده ۱۰ قانون مدنی با درج آگهی و ثبت درخواست خدمات در سایت در واقع قراردادی بین کاربر و ضایعاتچین منعقد می گردد که طرفین طبق ضوابط و مفاد ذیل متعهد به آن می باشند. لذا هرگونه ادعایی مبنی بر بی اطلاعی نسبت به ضوابط مسموع نمی باشد و ضایعاتچین در این خصوص مسئولیتی ندارد.
همچنین کاربر باید توجه نماید که این ضوابط و مقررات در طول زمان قابل تغییر است و این تغییرات در سامانه ضایعاتچین به روز رسانی می گردد، لذا مسئولیت مطالعه و آگاهی از این تغییرات بر عهده کاربران می باشد.
بخش اول- ضوابط و شرایط عمومی
قسمت اول –شرایط کلی
الف- حفظ حریم شخصی و امنیت اطلاعات
1-ضایعاتچین ضمن احترامی که برای حفظ حریم شخصی کاربران قائل است، برای استفاده از امکانات برنامه ضایعاتچین توسط کاربران، اطلاعاتی را از کاربران درخواست می کند تا بتواند خدمات امن و مطمئنی را به کاربران خود ارائه نماید. ضایعاتچین درخصوص این اطلاعات مطابق با قانون حریم خصوصی جمهوری اسلامی ایران عمل می کند.
2-ضایعاتچین تعهد می نماید که از اطلاعات جمع آوری شده توسط  برنامه ضایعاتچین با استفاده از روش ها و ابزارهای عرفی متعدد از جمله رمزگذاری، پسووردها، امنیت فیزیکی و… محافظت نماید. در صورتیکه علیرغم اتخاذ اقدامات احتیاطی و حفاظتی معمول، اشخاص ثالث به اطلاعات جمع آوری شده دسترسی غیر مجاز و غیر قانونی پیدا نمایند، ضایعاتچین هیچگونه مسوولیتی در این خصوص نخواهد داشت.
3-مسئولیت حفظ و نگهداری از اطلاعات لازم برای ورود به حساب کاربری شامل نام کاربری، رمز عبور و اطلاعات شخصی درج شده در حساب کاربری، بر عهده کاربران می باشد. لذا برای جلوگیری از هرگونه سوء استفاده احتمالی، کاربران نباید این اطلاعات را برای شخص دیگری فاش نمایند. کاربران باید توجه داشته باشند که همواره و در هر شرایطی، دارنده حساب کاربری نسبت به ضایعاتچین، مسئول قلمداد می گردد.
4-کاربر ضایعاتچین مجاز نمی باشد اطلاعات کاربران دیگر را بدون کسب رضایت صریح آنها جمع آوری، ذخیره، استفاده و یا بازنشر نماید.
قسمت دوم- شرایط و تعهدات عمومی
الف-شرایط و تعهدات عمومی کاربران ضایعاتچین
1-برای استفاده از هرگونه خدمات ضایعاتچین و درج آگهی سن کاربر باید حداقل ۱۸ سال تمام باشد. در صورت بروز هرگونه مشکل و ایجاد مسوولیتهای قانونی ناشی از درج آگهی در سامانه ضایعاتچین توسط کاربری که کمتر از ۱۸ سال داشته باشد، کلیه مسوولیتهای قانونی مربوط به معاملات و درج آگهی وی در سامانه ضایعاتچین متوجه شخص درج کننده آگهی و ولی قانونی وی می باشد و ضایعاتچین مسوولیتی در این زمینه ندارد.
2-کاربر تعهد می نماید که کالاها یی که در آگهی درج می نماید متعلق به خود وی می باشد و یا مجوزهای لازم از سوی مالک و یا نهادهای ذیصلاح جهت فروش و ارایه آن کالا را دارا می باشد. در صورتی که خلاف آن کشف گردد، کلیه مسوولیتهای ناشی از فروش کالا به عهده کاربر بوده و ضایعاتچین در این زمینه مسوولیتی ندارد.
3-مسوولیت قانونی و حقوقی آگهی درج شده توسط کاربر در سامانه ضایعاتچین به عهده کاربر می باشد. لذا مسوولیت بررسی صحت اطلاعات و مطابقت آن با قوانین و مقررات، اخلاق حسنه و عرف اسلامی برعهده کاربر بوده و کاربر تعهد می نماید که از درج آگهی های مرتبط با کالایی که طبق قوانین و مقررات جمهوری اسلامی غیر مجاز می باشد، خودداری نماید. بدیهی است ضایعاتچین مسوولیتی در خصوص آگهی های درج شده خلاف قانون و مقررات کشور و آگهی های مخل حقوق اشخاص ثالث، ضوابط و سیاست های ضایعاتچین ندارد.
4-کاربر تعهد می نماید اطلاعات درخواست شده در سامانه را به درستی اعلام نماید. ضایعاتچین مسوولیتی در قبال هر گونه مشکلی که به علت عدم ثبت صحیح اطلاعات ایجاد گردد، ندارد.
ب-شرایط و تعهدات عمومی ضایعاتچین
1-سامانه ضایعاتچین صرفاً محلی برای درج آگهی ها بوده و به عنوان فروشگاه فعالیت نمی نماید و تنها خریدار و فروشنده را بدون واسطه در ارتباط مستقیم با یکدیگر قرار می دهد، لذا بررسی کیفیت، استاندارد و رعایت قوانین و مقررات کشور جهت فروش و عرضه محصولات ، قانونی بودن محصولات آگهی شده و صحت مضامین آگهی‏ های کاربران بر عهده کاربر می باشد. ضایعاتچین، مدیران و کارمندان آن هیچ مسئولیت قانونی و اخلاقی در قبال محصولاتی که از طریق سامانه‏ ضایعاتچین توسط اشخاص ثالث به عموم عرضه و آگهی می شود، یا درخصوص محتوای آگهی های منتشره در سامانه ضایعاتچین که توسط اشخاص ثالث تولید شده، ندارد و صرفاً در حدود قانون، آگهی‏ های اشخاص ثالث را در سامانه‏ ضایعاتچین درج می‏کند.
2-ضایعاتچین هیچگونه مسوولیتی در معاملات فی مابین خریداران و فروشندگان ندارد. بدیهی است ضایعاتچین مسوولیتی نیز در قبال از بین رفتن پول، ورود ضرر و زیان، خدشه به حسن نیت یا اعتبار، یا هرگونه خسارت مستقیم یا غیرمستقیم که ممکن است در نتیجه استفاده از سامانه ضایعاتچین به کاربر وارد آید، ندارد.
3-ضایعاتچین هیچ مسوولیتی در قبال لینک‏ سایت‏ها، فایل‏ها و مضامینی که توسط کاربران در سامانه‏ ضایعاتچین درج و یا بارگذاری می گردد و در دسترس عموم قرار می گیرد، ندارد. بدیهی است ضایعاتچین، از کیفیت خدمات یا محصولات مرتبط به این سایت‏ها، فایل ها و مضامین مطلع نبوده و آنها را تضمین نمی نماید.
4-ضایعاتچین می تواند حساب های کاربری تأیید نشده یا حساب های کاربری که برای مدت طولانی فعال نبوده اند را لغو نماید و همچنین می تواند محتوای آگهی های منتشره در سامانه ضایعاتچین را به منظور رعایت قوانین کشور اصلاح، ویرایش و حذف کند. در صورتی که کاربر الزامات قانونی را زیر پا گذارد، به حقوق معنوی و یا قانونی شخص ثالث تجاوز ‏کند، یا تعهدات مندرج در این ضوابط را نقض نماید، ضایعاتچین می تواند برحسب مورد، خدمات و حساب کاربری کاربر را محدود نماید یا به تعلیق درآورد و یا آن را مسدود کند، به گونه ‏ای که از دسترسی کاربر به سامانه ضایعاتچین ممانعت به عمل آید.
قسمت سوم-شرایط و ضوابط درج آگهی در سامانه ضایعاتچین
الف- شرایط آگهی
کاربر باید توجه نماید که ضرورت دارد هر آگهی صرفاً در راستای تبلیغ برای فروش جزئی و عمده یک کالا و یا خرید جزئی یا عمده یک کالا در محدوده دسته بندی های تعریف شده در ضایعاتچین و حاوی تصویر واقعی از کالا درج شده در آگهی باشد. چنانچه تصاویر و یا آگهی درج شده با هر یک از ضوابط و شرایط ضایعاتچین مغایرت داشته باشد، صرف نظر از اینکه مسوولیت های قانونی مربوطه بر عهده آگهی دهنده می باشد، به مجرد اطلاع ضایعاتچین آگهی و یا تصویر توسط ناظر ضایعاتچین حذف می گردد.
ب-معاملات ممنوع در ضایعاتچین
– کاربر تعهد می نماید که از طریق درج آگهی در سامانه ضایعاتچین اقدام به انجام معاملات ذیل ننماید:

– معاملات مربوط به کالاهایی که متعلق به فروشنده نبوده و یا فروشنده مجوزهای قانونی لازم جهت فروش آنها را ندارد؛

– معاملاتی که توسط افرادی غیر از مالکین و به نمایندگی از طرف آنها وجوه دریافت و جمع آوری گردد وکلیه معاملاتی که طبق قوانین جمهوری اسلامی ممنوع و غیر مجاز است.

ج-نکات امنیتی جهت انجام معاملات غیر حضوری
بهترین و مطمئن ترین روش در انجام معاملات در سامانه ضایعاتچین، خرید حضوری و دیدن کالا از نزدیک و انطباق کیفیت و کمیت کالا با آگهی درج شده در سامانه ضایعاتچین قبل از هرگونه نقل و انتقال پول می باشد. چنانچه بازدید و بررسی کالا به صورت حضوری امکان پذیر نباشد، ضایعاتچین جهت انجام معامله مطمئن روش های زیر را پیشنهاد می نماید. در هر حال، کاربر همچنان باید توجه نماید که این روش ها صرفا پیشنهاد و توصیه ضایعاتچین می باشد و ضایعاتچین در خصوص معاملات و مراودات بین طرفین هیچگونه مسوولیتی ندارد.
– دریافت اسکن کارت ملی و یا شناسنامه از فروشنده برای تطبیق اطلاعات فروشنده با صاحب حساب جهت واریز وجه
– دریافت تلفن ثابت علاوه بر شماره تلفن همراه از فروشنده
-حفظ شناسه آگهی و تمامی اطلاعاتی که از فروشنده دریافت می گردد تا پایان معامله
-کنترل مدارک مربوط به کالا برای تشخیص مسروقه نبودن و یا غیر اصل بودن کالا
– دریافت رسید از فروشنده
-بررسی کلیه آگهی هایی که فروشنده در سامانه درج نموده برای تشخیص صحت آگهی و عملکرد آگهی دهنده
-توصیه به استفاده از روش پرداخت در محل در معاملات غیر حضوری
در هر حال توصیه اکید ضایعاتچین به کاربران خودداری از انجام معامله قبل از بازدید کالا می باشد و توصیه می نماید هیچ مبلغی به عنوان پیش پرداخت و یا بیعانه قبل از بازدید کالا توسط کاربر به حساب فروشنده واریز نگردد.